"Doktrína Signatur" je soubor starodávných moudrostí, který je již nějakou dobu záměrným způsobem před veřejností potlačován. Jedná se o soubor informací, které jsou veskrze praktické a důležité povahy a o kterých by měl vědět každý člověk. Tento poměrně unikátní materiál říká, že každá plodina z ovoce či zeleniny v sobě nese určitý velmi specifický vzor, který se v geometrii daného plodu profiluje do velmi přesné tvarové symetrie s určitým tělesným orgánem. V takovém případě je nejen takové ovoce nebo zelenina přínosem pro celý organismus obecně, ale zvláště pak pro ten konkrétní orgán, kterému se tak výrazně podobá.
"Doktrína Signatur" je soubor starodávných moudrostí, který je již nějakou dobu záměrným způsobem před veřejností potlačován. Jedná se o soubor informací, které jsou veskrze praktické a důležité povahy a o kterých by měl vědět každý člověk. Tento poměrně unikátní materiál říká, že každá plodina z ovoce či zeleniny v sobě nese určitý velmi specifický vzor, který se v geometrii daného plodu profiluje do velmi přesné tvarové symetrie s určitým tělesným orgánem. V takovém případě je nejen takové ovoce nebo zelenina přínosem pro celý organismus obecně, ale zvláště pak pro ten konkrétní orgán, kterému se tak výrazně podobá.
Je zajímavé, že i když je potenciál "Doktríny Signatur" před veřejností v podstatě úspěšně zatajován, na druhé straně moderní věda potvrzuje, že tato starověká doktrína je ve svém poslání neuvěřitelně přesná. Můžeme se tedy proto oprávněně ptát, proč tak důležité poznatky zůstávají před zraky veřejnosti skryté? Myslím si, že každý přemýšlivý člověk si bude schopen odpovědět na tuto otázku i sám za sebe. Je evidentní, že i právě z tohoto důvodu bychom se měli snažit zjistit a získat o této velmi zajímavé filozofii co nejvíce informací. Tento materiál může být takovým prvním malým počinem.
Fazole a ledviny
Měli bychom například vědět, že fazole velmi výrazným způsobem pomáhají regenerovat orgán ledvin a zároveň pomáhají udržovat jejich správnou funkci. Když se pozorněji podíváme na tvar fazole, zjistíme, že až nápadně připomíná tvar ledviny. Někdo by mohl říci, že jde o náhodu, ale po pravdě řečeno tomu tak není. Blíží se Vánoce a zcela jistě se v každé rodině objeví na stole vlašské ořechy.
Zkuste si určitě najít pár minut na detailní prozkoumání jadérka této plodiny a klidně můžete využít i služeb lupy. Stojí to opravdu za to. Skořápka je jako skelet lebky a uvnitř se nachází mozek, jen ve zmenšeném podání. Uvidíte levou i pravou mozkovou hemisféru, oblast velkého mozku, ale i jakousi kopii cerebella. Dokonce i záhyby a brázdy jako v mozkové kůře jsou velmi zřetelně vidět. Není třeba zdůrazňovat, jak důležitý je právě vlašský ořech pro rozvoj širokého spektra mozkových funkcí. Náhoda?
Vlašský ořech a lidský mozek
Řekl bych, že skoro v každé české každodenní kuchyni se najde prostor pro mrkev. Pokud teď vyrazíte do spíže nebo do sklepa, vsadím se, že tam někde určitě pár mrkví naleznete. Až zase někdy budete připravovat polévku a tuto zeleninu budete krájet na kroužky, zadívejte se pozorně na její strukturu v přirozeném řezu. Když se podíváte dostatečně pozorně, zjistíte, že uvidíte čočku, ale i kopii duhovky, a dokonce i paprskovitě se šířící do stran malé nitky v podobě papilárních žilek v oku. Překvapí pak někoho zjištění, že právě mrkev výrazně zlepšuje průtok krve do tohoto orgánu a že všeobecně podporuje oční funkce?
Mrkev a lidské oko
Stejně tak má v naší kuchyni nezastupitelný prostor i celer. Celerové stonky vypadají jako kosti a vida, celer obsahuje látky, které posilují pevnost kostní hmoty. V kostech se nachází kolem 23% sodíku v těle a tato potravina obsahuje naprosto stejné procentuální množství této látky. Pokud máme nedostatek sodíku, pak dochází k tomu, že organismus tuto látku čerpá právě z kostí, což skelet velmi významným způsobem oslabuje. Takové potraviny, jako je celer, pomáhají našemu organismu doplňovat kosterní potřeby těla.
Celer a lidské kosti
Dnes jsem byl odpoledne na nákupu a koupil jsem si dvě avokáda a přitom jsem si uvědomil, že by to měly být především ženy, které by alespoň občas měly tuto velmi zajímavou plodinu konzumovat, neboť avokádo posiluje zdravé a vitální funkce dělohy a děložního hrdla. Když se podíváte na obrázek, zjistíte, že podobnost není náhodná. Avokádo pomáhá udržovat v harmonické bilanci všechny hormony, které jsou důležité pro správný průběh těhotenství, a navíc blokuje vznik rakoviny děložního čípku. Víte o tom, že plod avokáda z květu do zralé podoby roste přesně devět měsíců, tedy stejně tak dlouho jako trvá u lidské bytosti doba těhotenství?
Avokádo a ženská děloha (vývoj plodu)
Mnozí z nás rádi na Vánoce kupují plod zvaný fíky. Pokud jste někdy jedli fíky, tak víte, že jsou plné semen. Na stromě rostou vždy ve dvojicích. Je všeobecně známo, že právě fíky zvyšují mobilitu mužských spermií, zvyšují jejich počet a blokují mužskou sterilitu. Je zajímavé, že v krajích, kde tyto plody přirozeně rostou, se o výše uvedených schopnostech tohoto plodu všeobecně ví. Nyní se tato informace dostala i k vám. Takže muži mohou ženám ve své rodině nadělit na vánoční stůl avokáda a ženy zase opačně svým mužům fíky.
Fíky a plodnost muže
V těchto chvílích máme už zimu, ale určitě si vzpomenete na své toulky lesem, kdy jste letos vyrazili na houby. Češi prý patří mezi nejnáruživější houbaře na světě. O houbách toho víme hodně, ale přesto mi to nedá a zeptám se: víte o tom, že jedlé houby obecně (druh není podstatný) výrazně zlepšují sluch, a to tím, že jako jedna z malá potravin obsahují významné množství vitamínu "D", který je důležitý pro zdravou funkci kostí i chrupavek, a to platí dokonce i pro tak malé kosti, jako jsou ty, které se nachází v našem uchu a které mají na starosti přenášení zvukových vibrací do našeho mozku? Překvapí pak někoho, že plátek houby až moc nápadně připomíná tvar ucha?
Jedlá houba a lidské ucho
Naše plíce jsou tvořeny dýchacími cestičkami, které vypadají jako stále se zmenšující "větvičky", až nakonec končí malými trsy tkáně, které se nazývají "aleveoli". Tyto trsy tkáně pak mají na starosti, aby se kyslík v dostatečném množství a kvalitě dostal do krevního řečiště. Věděli jste o tom, že strava obsahující významný podíl ovoce, jako je hroznové víno, prokazatelně snižuje rakovinu a rozedmu plic? Hrozny mají uvnitř bobulek malá semínka a ta navíc obsahují chemickou látku, která se nazývá "proanthocyanidin". Tato látka v určité poměrně výrazné míře inhibuje (blokuje) případně zmírňuje astmatické projevy plic.
Hroznové víno a lidské plíce
V současné době můžeme již běžně ve větších obchodech objevit i zázvorový kořen. Když se na něho dobře podíváme, zjistíme, že se podobá našemu žaludku. Naši předci věděli, že tato podobnost není náhodná, neboť jedním z jeho velkých přínosů je skutečnost, že pomáhá našemu žaludku dobře a kvalitně trávit. Například Číňané tuto plodinu používali již před 2000 lety jako prostředek ke zklidnění žaludku a léčbě nevolnosti.
Zázvor a lidský žaludek
Oproti tomu "sladké brambory" zase vypadají jako pankreas čili slinivka břišní. Může nás pak překvapit fakt, že chemické složení této plodiny pomáhá vyrovnávat tzv. glykemický index u diabetiků? A co třeba olivy? Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy jedli tuto poměrně populární plodinu. Zajímat by se o ní měly především ženy, neboť se zjistilo, že velmi efektivním způsobem pomáhá udržovat ve správné kondici a zdraví orgány zvané vaječníky. V současné době probíhají testy, které by měly prokázat, že se tato plodina podílí i na blokování vzniku cyst právě v oblasti vaječníků.
Sladký brambor a slinivka břišní
Olivy a ženské vaječníky
Filozofie "Doktríny Signatur" na nás může působit velmi zvláštně, ale starověká moudrost, na které je postavena, se v současné době jakoby znovu objevuje v moderních koncepcích věnujících se zdraví a přínosu plodin pro správnou kondici našeho těla. Jedním z prvních, kdo "Doktrínu Signatur" na evropském kontinentu oživil, byl švýcarský lékař, alchymista a filozof Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim (1493 - 1541), v povědomí veřejnosti známý spíše pod pseudonymem "Paracelsus", který je mnohdy nazýván i "Otcem moderní chemie". V roce 1600 se o další rozšíření filozofie spojené s "Doktrínou Signatur" zasloužil německý mystik a filozof Jakob Böhme (1575 - 1624).
Pokud se necháte tímto materiálem více inspirovat, třeba objevíte ještě další plodiny, které svým tvarem nebo jinými charakteristickými rysy budou rezonovat s konkrétními orgány našeho těla. Pokud nějakou takovou plodinu objevíte, zkuste nám o ní napsat třeba do diskuze pod tímto článkem.