JO-JO EFEKT
Co je to vlastně pojem “jo-jo” efekt?
Jedná se o neustále se opakující snižování a zvyšování váhy. Většinou se tento “jo-jo” efekt objeví, pokud člověk chce zhubnout radikálně a ve velmi krátké době. Nastolení velmi přísného režimu vystřídá dříve či později opět návrat ke starým zvykům. Nikdo totiž tyto rychlo diety, které se podobají spíše hladovkám, nemůže dlouho vydržet. Naše tělo je velmi „moudré“, pokud zpozoruje, že dostává stále méně a méně energie, živin, vitamínů a minerálů, najede na úsporný systém a v obavě o ještě horší časy si i to málo, co přijme, schovává do zásoby. Dochází pak ke zpomalování metabolismu. K tomu, aby příště zhubnul, bude muset ještě více omezit přísun potravin. To už se mu ale bude daleko hůře hubnout, naopak velmi lehce přibere vše s několika kily zpět. Zásadní totiž je, že při drastickém hubnutí nehubnete tuky, ale spíše svalovinu a také vodu. Po ukončení diety přiberete zpět tuk, ne ale ztracené svaly. Tomuto bludnému kruhu se říká “jo-jo” efekt. Další důvod k “jo-jo” efektu může být rychlý návrat k původním nevhodným stravovacím návykům po třeba i zdravé dietě. Tato varianta není tak zdravotně nebezpečná jako při nezdravém hubnutí.
Komu nejčastěji hrozí?
Hrozí především lidem, kteří stále nepochopili, že hubnout je potřeba pozvolna za přítomnosti všech živin a musí se jednat o trvalou a dlouhodobou změnu. Věční „hladovkáři“ si bohužel nejen rozhází celý metabolismus, ale také naději na zdravé hubnutí.
Jsou známé diety, při kterých bývá jo-jo efekt nejčastější?
Většinou se jedná o „zázračné“ diety typu – rychle a bezbolestně. Mohou to být např. i ty, které zcela vyškrtávají některou z důležitých živinových složek pro fungování těla – ať už to jsou bílkoviny, tuky či sacharidy. Většinou jsou tyto diety velmi jednostranné.
Musí po rychlých a přísných dietách nastat vždy nebo je možné se ho vyvarovat?
Bohužel (nebo spíše naštěstí?) každá drastická dieta vede k tomu, že znovu přiberete na svou původní váhu. Je potřeba změnit své myšlení a na všechny tyto „rychlodiety“ jednou provždy zapomenout.
Občas k nám přicházejí pro radu, klientky, které zhubly velmi rychle díky velkému stresu nebo „zaručené“ dietě, v obou případech tedy nezdravím způsobem. Protože znají “jo-jo” efekt, tak chtějí odbornou pomoc při sestavení dlouhodobého zdravého jídelníčku, který by jim pomohl váhu udržet. V těchto případech se nám daří, doplněním důležitých živin a srovnáním jídelníčku vyzrát i na zmiňovaný “jo-jo” efekt. Bohužel, takhle vědomých klientů, je stále jen velmi málo.
Souvisí jo-jo efekt s “rezistencí” organismu na další diety?
Ano. Jak jsme si již řekly, náš organismus je velmi chytrý. Všechny naše prohřešky i hladovky si velmi dobře pamatuje. V případě hladovění se obává, že dlouho opět nedostane svou potřebnou energetickou a živinovou dávku a zpomalí tak metabolismus na minimum.
Co dělat, když jo-jo efekt nastane a člověk během pár měsíců od skončení diety přibere více než zhubnul?
Především už nikdy více stejnou chybu neopakovat. Pokud si se sestavením správného jídelníčku neví rady, měl by se obrátit na některého z výživových specialistů. Ten mu dokáže sestavit takový jídelníček a režim, při kterém tělu nebude nic scházet a zároveň bude docházet ke zdravé a pozvolné redukci. Většinou se jedná o postupné změny ve stravování spolu s do-vyživením organismu, které může být po prodělané hladovce ve stresu. Správě vyživené tělo již nebude chtít šetřit tuky na horší časy.
Přibírá člověk při jo-jo efektu zase v partiích, kde předtím nejvíce zhubnul?
Hodně záleží na tělesné konstituci. Při rychlé redukci je jedná o redukci zejména svalů a vody. Bohužel při následovném nabrání již nepřibíráte zpátky ony svaly, ale pouze tuk, který se nejčastěji ukládá na bříšku, bocích či v pase – podle tělesného typu. Tuk v oblasti břicha je obzvlášť velmi nebezpečný, přispívá velkou mírou ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění.