LUPÉNKA EKZÉMY

Lupenka ( Psoriáza ) Ekzémy  

 

Poměrně časté chronické, opakující se onemocnění kůže, charakterizované suchými, ostře ohraničenými stříbrnými pupenci a povlaky rozdílné velikosti.

Lupenka, tato trýznivá nemoc, má více podob. Jedna se nazývá červená psoriáza-má jedovatě červené ohraničené skvrny. Při druhé je pokožka pokryta šupinami jako u ryby. Třetí se projevuje hrubou, kožovitou kůží- její trhliny se večer prohlubují , praskají a člověku přivolávají nesmírná muka. K tomu se připojuje silné svrbění ( né vždy), které je těžkým nervovým zatížením pro každého nemocného.

 

Chorobu vyvolává funkční porucha jater. Moderní medicína předpokládá, že šupiny vznikají v důsledku bujení buňek pokožky a je tu i genetické zatížení. Chronická psoriáza se nejvíce lokalizuje v místech zvýšeného tlaku a mechanických impulzů. Jsou to lokty , kolena, bedra, vlasová část hlavy nad čelem a spánky a v místech zapaření: v podpaží, třísla, okolo pupku, pod prsy apod. Obvykle platí, že v čím mladším věku choroba začala, tím bude těžší.

 

Je vhodné dodržovat přísnou jaterní dietu. Ze stravy musíme vyloučit všechny salámy, dále uzené a vepřové maso i polévky z nich připravované, všechny druhy kyselin jako ocet, mošt, víno, citrony, pomeranče, grapetfruity, jahody i šťávy, černý rybíz, syrová jablka, ořechy, vejce, zrnkovou kávu, čokoládu, ba i kakao a včelí med-(né vždy, je to individuální), protože ty vytvářejí kyseliny, které nemocná játra nesnášejí. Dále je třeba se vyhnout rybím a masovým konzervám, uzeným rybám, luskovinám jako hrachu, fazolím, čočce a každému alkoholu. Může se jíst mléko a mléčné výrobky ( nejlépe kozí ), saláty přichucené kyselou smetanou, lehké maso telecí,(kuřecí), vařené maso a kořenovou zeleninu, brambory, rýže...zmrazené ryby, zeleninu a místo ovoce hodně jablečného kompotu (např.vařeného).

 

Moderní medicína mnohdy nasadí kortikoidy,antihistaminika,bufexamac,cortisol......mnohdy se objeví návaly, horečky, hnisavé rány, uzliny ve slabinách, žaludeční vředy, praskavost kostí, zavodnění organismu ......další nežádoucí účinky.

Z hlediska fytoterapie pomáhá cenově dostupná čajová směs: artyčok, čekanka, mařinka vonná, přeslička, tymián, gotukola, přestup lékařský.

 

Dále léty osvědčená směs bylinná od Maria Treben:20g zemědýmu, 10g dubové kůry, 50g kopřivy, 30g měsíčku, 30g vlaštovičníku, 40g tužebníku jilmového, 20g oplodí ořechu, 30g vrbové kůry, 30g rozrazilu, 20g řebříčku. Bylinky se důkladně promísí, na jeden šálek použijeme vrchovatou čajovou lžičku a necháme tři minuty vyluhovat. Je dobré, pokud možno, používat čerstvé rostliny. V průběhu dne se po doušcích vypijí jeden a půl až dva litry čaje. Organismus těla zpracuje okamžitě každý doušek. ( Zemědým a vlaštovičník jsou moderní medicínou považovány za jedovaté rostliny, které nedoporučují používat, bez vědomí lékaře.)

 

 

Vnitřní užívání:

V současnosti účině pomáhá Aloe Vera Gel nápoj k dennímu užití. Možno užívat Aloe Berry Nectar, což je 89% aloe s brusinkovým (jablečným) nektarem, či Aloe Freedom,čož je 87% aloe s kloubní výživou (glukosamin,chondroitin,msm).

Základem léčby ekzému jsou v medicíně histaminika, jejich efekt můžeme plně nahradit džusem z aloe vera. Jeho užívání je bezpečné a spolehlivé, přičemž se po něm nezjistily zádné nežádoucí reakce, což se o antihistaminikách říci nedá.

Každý organismus reaguje jiným způsobem. Někdo pociťuje citelnou úlevu už po několika dnech, někdo po několika týdnech, v závislosti na hloubku a trvání nemoci.

 

 

ALERGIE

je neúměrná reakce imunitního systému na běžný podmět

 

Imunita je schopnost ochrany organismu proti vnitřním anebo vnějším látkám, které označujeme jako antigény

 

Imunitní systém je základní systém lidského těla, který spolu s ostatními systémy zajišťuje harmonickou činnost celého organismu

 

Imunitní reakce organismu

Správná – zdravá: imunitní systém pracuje správně, brání alergické reakci organismu, likviduje alergén

 

Chorá – patologická: imunitní systém nedokáže zabránit vzniku alergické reakci, nedokáže zneškodnit alergéncf1, po jeho vniknutí do organismu vzniká elergická reakce

 

 

Známe 5 typů alergické reakce:

 

prach pyl

potraviny

roztoče

paraziti

kontaktní ekzém

 

Po vypuknutí alergénu-antigénu dojde k poškození žírných buněk, ze kterých se uvolňuji mediátory a ty vyvolávají klinické příznaky alergie.

 

Žírné buňky: nacházejí se v podkožních a podslizničních tkanivech

 

Mediátory: ze žirných buněk se jich uvolňuje přibližně 15, působí vzájemně,

zodpovídají za příznaky alergie – svrbění – opuch – zánět – stáhnutí hladkého svalstva cév, průdušek, střevní stěny, - tvorbu hlenů na sliznici dýchacího ústrojí 

 

Nejčastější jmenovaný z mediátorů je histamín – serotonín – bradykinín – tachykinín

 

PRODUKTY FLP a jejich úloha při alergických onemocněních

 

Chorému organismu dodávat cíleně ty živiny, které nemocná buňka nevyhnutelně potřebuje k zvádnutí alergické reakce. Z uvedeného vyplývá, že buňka potřebuje dodat látky, které mají imunomodulační vlastnosti – tlumí zánět – zabrání opochu, svrbění – stáhnutí hladkého svalstva průdušek, střev, pomůžou odkašlat

 

Produkty FLP mají právě tyto vlastnosti. Jsou určené k vnitřnímu i venkovnímu použití. Při venkovním použití dokážou zvládnout alergický projev na kůži a sliznicích okamžitě

 

ZÁKLADEM LÉČBY ALERGICKÉHO ORGANISMU JE

IMUNOALERGOLOGICKÁ LÉČBA

 

Produkty FLP pro vnitřní použití:

  • Aloe vera gel-nápoj: 100-120ml/denně u dětí do 6 let 30ml a od 6-12 roků 60/denně

  • Lycium plus: 3x1 tabl., u dětí do 6 let 1tabl., od 6-12 roků 2 tabl.

  • Garlic-thyme:3x1 tabl. s jídlem

  • Absorbent C: 2-3 tabl. Denně

  • Forever kids: 2x2 tabl., u dětí do 5 let 2 tabl./den

  • Ginkgo plus: 2x1 tabl., u dětí 1 tabl. ráno

  • Natur min: při průjmu 3x2 tabl./den

  • Mateří kašička: 1x2 tabl./den, dlouhodobě, když není alergie na med

  • Propolis: 1-2 tabl./den, když není alergie na med

  • Včelí pyl: 3x1 tabl./den, když není alergie na med

 

Produkty FLP na ošetření sliznic:

  • Aloe Aktivátor: několikrát denně aplikovat do nosu, uší, hrdla, očí, v případě potřeby ošetřit i sliznice pohlavních orgánů

  • Aloe First: když není alergie na propolis a extrakty přidaných rostlin je vynikající při záchvatu-uvolňuje hleny, vhodný do nosu, uší, hrdla, povlav.org.

  • Na vysušenou sliznici nosu aplikovat Aloe vera gelly či Aloe propolis krém- pokud není alergie na med

  • Aloe toothgel-zubní pasta: při alergické reakci v ústní dutině

  • Aloe lips – ošetření rtů, první pomoc na okamžité ošetření kůže, nosit sebou

 

Produkty FLP na ošetření kůže:

  • Aloe soap-mýdlo, Aloe Bath gelle-sprchový gel na umívání kůže

  • Aloe Aktivátor či Aloe First několikrát denně

  • Na ošetření vlasů používáme výhradně Aloe jojoba šampon, Aloe kondicionér či aloe sprea na vlasy, pokožku hlavy ošetřujeme jako ostatní kůži

  • Aloe gelly, Aloe moisturizing, Aloe lotion, Aloe propolis, R3 krém,

    krém používat 1xdenně, při zhoršení stavu vícekrát denně

  • Aloe santal krém na místa vystavené slunečnímu záření

  • Forever aloe MPD – na praní...jedinný čistící prostředek, který by měl být v kontaktu s alergickou kůží

  • kosmetika „Květ mladosti“ a dekorační kosmetika Sonya by měla být jedinnou používanou kosmetikou u žen s alergií, krom této kosmetiky je pro muže určený balzám Gentlemans Pride