Orloj jménem lidské tělo
Organismus každého živého tvora, a člověka zejména, se řídí nejrůznějšími rytmy. Denní rytmus, měsíční, roční. Lidstvo jako takové podléhá i rytmům cyklům daleko delším – desetiletým, staletým, tisíciletým.
Pro snazší chápání pravidelnosti je člověku nejbližší rytmus hodin. Každý člověk se mění z hodiny na hodinu. Staří čínští mudrci vyjádřili tento rytmus v tzv. orgánových hodinách.
Životní energie našeho těla proudí po přesně daných drahách – meridiánech. Které tvoří jakousi důmyslně propletenou síť, ve které putuje energie ke všem orgánům. Existuje 12 hlavních meridiánů, ve kterých energie koluje za 24 hodin po 2 hodinách. Tyto dráhy spojují 12 orgánů v 6 párů. Jeden člen páru je jinový (plný) a druhý jangový (dutý). Mezi jinové orgány patří srdce, slezina, játra, plíce a ledviny. K jangovým patří tenké a tlusté střevo, žaludek, žlučník a močový měchýř. Každé dvouhodině cyklu energií vládne jeden orgán.
Mezi 23 a 1 hodinou se žezla vlády nad organismem chápe žlučník. Je to doba, kdy tělo pracuje na obnově buněk, odpočívá a tělesné pochody se zpomalují. Žlučník má silný vliv na lidské smysly, proto je tato hodina velmi bohatá na nejrůznější barvité sny. Probíhá intenzivní zpracování tuků. Lidé trpící onemocněním žlučníku špatně usínají a také záchvaty žlučníkové koliky se objevují v tuto dobu častěji, než kdy jindy. Lidé bývají v tuto dobu velmi citlivé na bolest a také na chlad.
Na hodinách svítí 1 hodina a žlučník střídají játra, která se na vrcholu své síly drží do 3 hodiny. Tělo se podrobuje silné detoxikaci. Je to proces poměrně silný a tak všechny ostatní orgány fungují na úsporný režim. Koncem tohoto dvouhodinového intervalu je tělo velmi unavené. Krevní tlak se snižuje a dech výrazně zpomaluje. Je hlubší a přestávky mezi jednotlivými nádechy je delší. Lidé, kteří v tomto období nespí, mají sklony dělat daleko větší množství chyb, než ostatní.
Mezi 3 a 5 hodinou se probouzejí plíce. Tělo je sice stále v útlumu, tlak je nižší, ale k činnosti se odhodlává sluch. Je možné, že nás probudí i slabší zvuk. Tlak je stále nízký a do mozku proudí minimum krve. Je to také hodiny nejčastějších úmrtí. Velmi výrazně odpočívají ledviny, které skoro nic nevylučují. Kolem páté hodiny mají problémy se spánkem lidé trpící plicními chorobami – astmatici, silní kuřáci. Kdo potřebuje v tuto dobu vstávat, je obvykle schopen velmi rychle se aktivovat.
Kole 5 hodiny střídá plíce tlusté střevo, které končí svou vládu kolem 7 hodiny. I když se někdy chce spát, organismu se pomalu probouzí a už je aktivní. Srdce bije intenzivněji a krevní tlak je vyšší. Kolem 7 hodiny je velmi silná imunologická brána, která chrání tělo před nákazou. Kdo potká bakterii, pravděpodobně jí přemůže. Je to ideální doba na první vyprázdnění. Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se vstávat pozvolna, ať nezačínáte den stresem.
Mezi 7 a 9 hodinou vrcholí síla a činnost žaludku a jeho meridiánu. Tělo je dokonale odpočaté, probuzené a je připraveno na zátěž vydatnější potravou. K tomu je vhodná zejména 9 hodina. Klesá hladina kortizonu – hormonu kůry nadledvinek, který snižuje vnímání bolesti. Proto se u lidí trpících revmatismem objevují silnější bolesti. Dochází ke zvýšení koncentrace, vnímavosti a roste aktivita srdce. Není vhodné v tuto dobu pít alkohol, protože játra odpočívají a odbourání alkoholu by byla příliš velká zátěž.
V 9 hodin střídá žaludek slezina spolu se slinivkou břišní. Jejich činnost vrcholí v 11 hodin. Je vhodné jíst sladké, protože je ideální doba pro tvorbu inzulinu, který napomáhá zpracování cukru a reguluje jeho obsah v krvi. Je optimální čas pro práci. Srdce i mozek pracují na plné obrátky a tělo je v nejlepší fyzické kondici.
11 a 13 hodina je dobou srdce. Tělesná aktivita je stále ještě vysoká a kolem 12 hodiny probíhá mobilizace rezerv. Koncem dvouhodinovky se dostavuje pocit mírné únavy. Máme tendenci mírně odpočívat. Proto si naši dědečkové dopřávali poobědového „šlofíka.“ Vzhledem k tomu, že se dostavuje lehký útlum, je třeba mít se na pozoru před úrazy.
Ve 13 hodin se probouzí tenké střevo, které se svou aktivitou vrcholí v 15 hodin. Je to doba, kdy je ideální navštívit zubaře, protože klesá citlivost zubů. Člověk pociťuje únavu, protože minulo první období denní aktivity. Vzhledem k tomu, že probíhá proces trávení, většina krve se nachází ve vnitřních orgánech a mozek podléhá lehké otupělosti. Nejpomalejší reakce míváme kolem 14 hodiny.
Mezi 15 a 17 hodinou je nejpilnější močový měchýř. Hladina cukru v krvi lehce stoupá a kolem 16 hodiny nastává druhé období denní aktivity. Je vhodná doba k vyřizování další várky nezbytných záležitostí. Stoupá pracovní výkonnost a doporučuje se například intenzivní trénink pro sportovce, který absolvují s minimální únavou. Je regulována nervosvalová aktivita močového měchýře, která má výrazný vliv na vylučování. Doporučuje se návštěva sauny, protože je velmi dobře regulovaná teplota a organismus snese větší zátěž.
Na močový měchýř navazují mezi 17 a 19 hodinou ledviny., které velmi výrazně ovlivňují fyzickou aktivitu. Nadledvinky ovlivňují napětí parasympatiku a sympatiku – nervů hladkého svalstva- ovlivňujícího spodní polovinu těla. Klesá citlivost vůči bolesti. Stoupá potřeba fyzické aktivity, ale velmi slabá je psychická stabilita. Lidé se v této době nejvíce hádají.
Mezi 19 a 21 hodinou se chápe vlády obal srdce. Lidé jsou maximálně bystří a například řidiči se nacházejí v nejlepší formě. Je to období, kdy se je na vrcholu lidská váha. Doporučuje se konzumovat jídlo bohaté na bílkoviny. Alkohol je rovněž méně zatěžující. Paměť je vynikající a psychika se stává vyrovnanou. Je ideální čas stihnout vše, co jsme si naplánovali v rovině duševní činnosti. Proto se mnoho jedinců v této době například učí. Rovněž je nejlepší doba pro užívání antibiotik a ošetřování ran.
Interval mezi 21 a 23 hodinou patří tzv. třem ohřívačům. Je to doba, kdy dochází k útlumu. Klesá krevní tlak, teplota a mozek se dožaduje spánku. Zvyšuje se koncentrace bílých krvinek v krvi. Vrcholí příprava na klid, a kdo brzo ráno vstává, měl by jít spát. Nedoporučuje se výrazná aktivita ani vydatnější jídlo. Rovněž s odbouráváním nikotinu by mohl být problém, takže i na poslední cigaretku je pozdě.
Tělesný orloj jsou nejpřesnější hodiny, které nikdo nepřeřídí. A pokud se o to pokusí, nemusí to být nejšťastnější volba. Snažme se poslouchat své nitro. Budeme se cítit lépe.