Selen

Selen patří mezi antioxidanty, zpomaluje proces stárnutí. Znásobuje účinek vitaminu E. V menopauze zmírňuje návaly horkosti a nepříjemné tělesné pocity. Je důležitý pro zachování pružnosti tkání, zmírňuje tvorbu lupů ve vlasech. Chrání proti autoimunitním chorobám, jako např. artritida, roztroušená skleróza. Pomáhá vylučovat z organismu těžké kovy (olovo, rtuť, kadmium). Povzbuzuje sexuální aktivitu. Podporuje tvorbu koenzymu Q 10.


Blahodárný vliv selenu na lidský organismus je znám už i v České republice. Teprve v posledních letech však bylo ve vyspělých průmyslových zemích nashromážděno tolik experimentálních výsledků, aby bylo možno na jejich základě s jistotou prohlásit, že i selen patří mezi antioxidanty a hraje tudíž význačnou roli v ochraně zdraví.

Selen zamezuje nebo alespoň zpomaluje proces stárnutí tkání. Neutralizuje vliv některých karcinogenních látek a poskytuje ochranu proti určitým nádorovým onemocněním. Je důležitý pro činnost slinivky břišní a pro zachování pružnosti tkání. Užívání selenu je užitečné i pro ženy v období klimakteria, protože v menopauze zmírňuje návaly tepla a nepříjemné tělesné pocity. Muži ovšem selen potřebují ještě více, protože jeho velká část se soustřed'uje ve varlatech, odkud je ve značném množství vylučován spolu se spermatem. Selen zmírňuje tvorbu lupů ve vlasech. Je důležité vědět, že selen a vitamín E působí synergicky, to znamená, že jejich účinky, co do zajištění zdravé srdeční funkce a tvorby protilátek jsou při vzájemném ovlivnění silnější, než působí-li každá z obou látek samostatně.

Nový Zéland má půdu chudou na selen, proto tamější skot trpí svalovou a srdeční slabostí. Obyvatelstvu však zajišťuje přísun selenu pšenice dovážená z Austrálie. Nedostatkem selenu byl rovněž zapříčiněn výskyt masového počtu abnormalit srdečního svalu v čínské provincii Keshan (odtud název Keshanská choroba).

Přirozené zdroje selenu: pšeničné klíčky, pšeničné otruby, cibule, rajčata, brokolice a tuňák. Jeho nedostatek se projevuje předčasnou ztrátou odolnosti