Srdce je orgán, bez nějž život neexistuje. Je pumpou, která neúnavně bez odpočinku pravidelně vytlačuje krev do celého našeho těla a do plic a tím zajišťuje zásobování každičké naší buňky nezbytným kyslíkem a dalšími živinami. Denně přečerpá až 12 000 litrů krve a klidně i víc, pokud se rozhodneme více aktivovat a budeme od něj požadovat intenzivnější práci. Ano, my chceme samozřejmě od našeho srdce, aby dělalo stále, co má, ale umíme poslouchat i my své srdce a starat se o něj? Určitě ne, to by úmrtní na srdečně-cévní choroby nebylo na předním místě v žebříčku. Uvědomíme si to většinou až pozdě, kdy majáček sirény nad námi kvílí a my se strachem a tlakem na hrudníku slibujeme sami sobě, jak věci změníme. Potřebujeme se dostat až sem? Věřím, že když vy pročítáte tyto stránky, tak vy ne.
Srdce potřebuje pro svou činnost energii, která se k němu dostává jak jinak než krví. Proto nejpodstatnější na jakékoli podpoře našeho srdíčka je ošetření cév. Zanesené cévy jsou v naprosté většině případů příčinou srdečních potíží. Krví se dostávají do srdce také živiny pro buňky, ty vstřebává ze stravy tenké střevo a tady bychom mohli vidět jistou souvislost a tudíž pochopit, proč jsou tenké střevo a srdce párovými orgány. Navíc víme i o duchovních principech fungování všech orgánů těla, i zde můžeme najít souvislosti. Přílišné pitvání denních situací, jejich nepřijetí a snaha vše pochopit za každou cenu (to je naše oslabené tenké střevo) způsobuje neradost v životě, máme pocit, že život není krásný a zářivý (toť naše srdíčko).
Pokud máte potíže s nadýmáním, žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, trpíváte nevolností, máte hořkou chuť v ústech nebo pocit sucha, červená vám nos, pálí vás dlaně, máte zvýšeně citlivý loket a rameno, máte problémy s jazykem, to vše může mít příčinu v oslabeném tenkém střevu a tím i srdíčku. Také jakékoliv potíže s ledvinami vás upozorňují, že pokud potřebujete důraznější výzvu, dostanete ji v podobě srdečních potíží. Ne nadarmo jsou ledviny „učiteli“ srdce podle orgánové růžice.
Nejvhodnější dobou k regeneraci tenkého střeva a srdce je časné léto - období od 15.5. - 14.7. , navazuje tudíž na očistu jater a žlučníku, což opět vypovídá o fungování orgánové růžice, játra jsou pro srdce zdrojem energetické výživy, ale pokud jsou oslabená a nezregenerovaná, jak asi mohou srdce zásobovat energií? Nicméně pokud jste nepodstoupili očistu jater a chcete se pustit do regenerace srdce, nic se neděje - i při očistě tenkého střeva budeme podporovat játra, alespoň jaterním čajem.
Už jsme pochopili souvislost, proč je třeba čistit tenké střevo zároveň s posilováním srdce. Jen vy sami však jste lékařem pro sebe, proto podle sebe a svého stavu vybírejte z nabízených doporučení a kombinujte. Máte to snazší než lékař - ničím zde doporučovaným si nemůžete ublížit.
Takže jak na to? Důležité je si uvědomit, že denní doba srdce je 11. - 13. hodina, v této době srdce regeneruje, proto není vhodné v této době zatěžovat tělo přemírou potravy. Bohužel, "jako naschvál" je to doba našeho běžného oběda. Po 13. hodině přebírá svou nejaktivnější dobu tenké střevo, tudíž ani teď by nemělo přijít vydatné jídlo. Na to je čas až po 15. hodině. (Safra, jestli ti staří angličané neměli v něčem pravdu...)