Vápník

Vápník tvoří asi 2% tělesné váhy a vyskytuje se hlavně v kostech a zubech. Průměrná strava neobsahuje dostatek vápníku.

V organismu je ho více než kterékoliv jiné minerální látky. Společně s fosforem zajistí zdravé zuby a kosti, spolu s hořčíkem nese zodpovědnost za normální činnost srdce a krevní oběh.

Po dobu přechou u žen stoupá potřeba vápníku, protože trpí vznětlivostí, návaly horka, nočním pocením, křečemi v nohou a duševními depresemi.

Vápník je v organismu citlivý na čokoládu, rebarboru, tuky, nadměrnou konzumaci moučných výrobků.

Přírodním zdrojem je kvalitní mléko a mléčné výrobky, ryby, zejména sardinky a ty, jejichž kosti se jí, řeřicha, obohacené obiloviny, sojové boby, losos, slunečnicová semena, zelenina, ořechy, burské oříšky.

Vápník je nezbytně nutný pro těhotné a kojící matky, pro správnou srážlivost krve, má důležitý vliv na stažlivost svalů, hlídá pravidelnou činnost srdce, napomáhá správné funkci nervového systému, především nervových vzruchů, pomáhá při léčbě chronického únavového syndromu, působí jako první pomoc při alregických záchvatech, působí proti osteoporóze, podporuje růst a zachování zdravých kostí a zubů, snižuje hladinu cholesterovu v krvi, spolupracuje při vstřebávání železa, pomáhá při bolestech zad, hlavy, problémech s páteří a křečích.

U žen vzniká po dobu posledního týdne před menstruací zvýšená potřeba vápníku, jež způsobuje nervové napětí, předrážděnost a duševní depresi.

S příchodem menstruace potřeba vápníku stoupá ještě více a jeho nedostatek je obvykle příčinou menstruačních potíží.

Doporučená denní dávka:
děti 800 mg
dospělí 500 - 1000 mg
těhotné a kojící matky 1200 mg

Vápník symbolizuje čistotu člověka a touhu po ní.
Pokud nám schází, je třeba jít životem s vírou v dobro v