Velká cholesterolová lež.....

My lékaři jsme se mýlili

přebráno z WM magazínu.....

Zdroj: http://www.wmmagazin.cz/view.php?nazevclanku=velka-cholesterolova-lez&cisloclanku=2010060003
 
Velká cholesterolová lež MUDr. Dwight Lundell | 16. 06. 2010 | Omyly v medicíně
Jako kardiochirurg jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.


My lékaři se vším naším vzděláním, znalostmi a autoritou
si často vybudujeme dost velké ego, které nám pak ztěžuje přiznat, že jsme se mýlili. Takže tady to je.
Otevřeně přiznávám, že jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.
 
Mnoho let jsem praktikoval s dalšími prominentními chirurgy, označovanými za "tvůrce veřejného mínění". Bombardováni vědeckou literaturou, neustále na seminářích, jsme my, coby tvůrci veřejného mínění, trvali na tom, že onemocnění srdce je prostě důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.
Jedinou přijatelnou léčbou bylo předepisování léků na snižování krevního cholesterolu a diety s velmi nízkým obsahem tuků. Pochopitelně jsme trvali na tom, že taková dieta sníží hladinu cholesterolu a výskyt onemocnění srdce. Odchýlit se od těchto doporučení bylo považováno za kacířství a mohlo vést až k žalobě.
 
Nefunguje to!
Tato doporučení již nejsou vědecky ani morálně obhajitelná.
Už před lety bylo zjištěno, že skutečným důvodem onemocnění srdce jsou záněty stěn tepen, a toto zjištění vede pomalu ke změně způsobů, jakým budou onemocnění srdce a další chronické nemoci léčeny.
Dlouhodobě praktikovaná zavedená dietetická doporučení vyvolala epidemii obezity a cukrovky, jejichž následky úmrtností, lidským utrpením a ekonomickými dopady porážejí veškeré morové epidemie v historii.
Ačkoliv 25% lidí bere drahé statiny, a i když jsme snížili množství tuku v potravě, zemře tento rok na onemocnění srdce více Američanů, než kdykoliv dříve.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 
Statistiky American Heart Association ukazují, že 75 miliónů Američanů trpí onemocněním srdce, 20 miliónů má cukrovku a 57 miliónů je jí ohroženo. Tyto nemoci postihují stále větší počet stále mladších lidí.
Jednoduše řečeno, bez zánětů v těle není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětů by se pohyboval volně tělem, jak to příroda zamýšlela. Jsou to záněty, kvůli nimž se cholesterol usazuje.
Zánět není nic komplikovaného - je to jednoduše přirozená obrana těla před nepřáteli, jako jsou bakterie, toxiny nebo viry.
Zánět je ve své funkci ochrany těla před těmito bakteriálními a virovými vetřelci dokonalý.
Pokud ovšem tělo neustále vystavujeme zraněním toxiny nebo potravou, k jejímuž příjmu není uzpůsobeno, dojde k něčemu, čemu se říká chronický zánět. Chronický zánět je přesně tak škodlivý, jako je akutní zánět prospěšný.
Který rozumný člověk by se vědomě vystavoval potravinám a jiným látkám, o nichž ví, že mu poškozují tělo? Dobře, možná kuřáci, ale ti se k tomu alespoň rozhodují dobrovolně.
My ostatní jsme se jednoduše drželi doporučené stravy, obsahující nízké množství tuků a vysoké množství polynenasycených olejů a sacharidů, aniž bychom tušili, že si tím permanentně poškozujeme tepny.

Toto opakované poškozování vede ke vzniku chronických zánětů směřujících k onemocnění srdce, mrtvicím, cukrovce a obezitě.
Ještě jednou to zopakuji. Nízkotučná dieta, kterou nám po léta doporučovala zdravotní věda, způsobuje poranění a záněty tepen.
Co je největším viníkem chronických zánětů? Odpověď je jednoduchá: je to přebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadměrná konzumace rostlinných olejů omega-6, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový, které se nachází v mnoha zpracovaných potravinách.
Představte si na chvíli, že si drsným kartáčem opakovaně přejíždíte přes kůži, dokud nezčervená a takřka nezačne krvácet. Řekněme, že to budete dělat několikrát denně po dobu pěti let. Pokud dokážete snášet bolestivé kartáčování, budete mít nakonec na kůži krvácející, oteklou infikovanou oblast, jejíž stav se bude s každým dalším kartáčováním zhoršovat. To je dobrý způsob, jak si představit proces zánětu, který vám možná právě teď probíhá v těle.

Nezáleží na tom, kde k zánětu dojde, jestli uvnitř nebo na povrchu vašeho těla, jde vždy o totéž. Nahlédl jsem do tisíců a tisíců tepen. Nemocná tepna vypadá, jakoby někdo vzal kartáč a opakovaně rozdíral její stěny. Potraviny, které jíme, několikrát denně vytvářejí drobná poranění, na něž tělo opakovaně odpovídá tvorbou zánětů.
Ačkoliv máme rádi sladkou koblihu, tělo na ní odpovídá poplachem, jakoby dorazil nepřítel vyhlašující válku. Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů nebo zpracované s oleji omega-6, aby vydržely déle v regálech supermarketů, jsou již dlouho základem naší stravy. A tyto potraviny pomalu otráví každého.
 
Jak vede snězení obyčejné koblihy k tvorbě zánětu a onemocnění? Představte si, že si na klávesnici vylijete sladký sirup a získáte představu o tom, co se stane s vašimi buňkami. Když sníme jednoduchý sacharid, jako cukr, hladina cukru v krvi rychle vzroste. V odpověď začne slinivka vylučovat inzulín, aby přesunul cukr do buněk, kde bude uskladněn jako zásoba energie. Pokud jsou buňky plné a další glukózu nepotřebují, nepřijmou ji.
Jakmile plné buňky extra glukózu odmítají, hladina cukru v krvi vzroste, což vede k další produkci inzulínu, a cukr je proměněn na tuk a uskladněn v tukových tkáních.
 
Co má toto všechno společného se záněty? Hladina cukru v krvi je udržována ve velmi úzkém rozsahu. Nadbytečné molekuly cukru se totiž navazují na různé bílkoviny, které pak poškozují stěny tepen. Opakovaná poškození vedou k tvorbě zánětů. Když si několikrát denně zvednete hladinu cukru v krvi, je to totéž, jako byste rozdírali citlivou vystýlku svých tepen kartáčem.
I když to nevidíte, buďte si jisti, že k tomu dochází. Během pětadvaceti let jsem viděl více než 5000 pacientů, a všichni měli jedno společné - záněty v tepnách.
 
Vraťme se ke koblize. Tato nevinně vypadající dobrota obsahuje nejen cukr, ale byla upečena v jednom z mnoha omega-6 olejů, například v sójovém. Brambůrky a hranolky se smaží v sójovém oleji. Polotovary jsou vyráběny s omega-6 oleji, aby se prodloužila jejich životnost v supermarketech. Ačkoliv omega-6 oleje patří mezi esenciální - jsou součástí každé buněčné stěny, která kontroluje výměnu látek mezi vnitřkem buňky a okolím - musí být konzumovány ve správném poměru k olejům omega-3.
Pokud se tato rovnováha posune ve prospěch přílišné konzumace olejů omega-6, produkují buněčné membrány blokovací chemikálie, tzv. cytokiny, které přímo způsobují záněty. Dnešní strava obsahuje extrémní nepoměr těchto olejů. Tato nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 až do 30:1 ve prospěch omega-6. To znamená obrovské množství cytokinů vyvolávajících záněty. Optimální zdravý poměr by měl být 3:1.
 
Aby to bylo ještě horší, nadbytečná váha, kterou sebou díky těmto potravinám nosíte, vede k tvorbě přeplněných tukových buněk produkujících velké množství pro-zánětlivých chemikálií, které poškození způsobená vysokou hladinou cukru v krvi dále zhoršují.
Proces, který začal koblihou, se promění v začarovaný kruh, který vede k onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a nakonec Alzheimerově nemoci.

Nelze utéct před skutečností, že čím více konzumujeme připravených a zpracovaných potravin, tím více si každodenně přidáváme k zánětům. Metabolizmus lidského těla není navržen k zpracování potravin plných cukrů a olejů omega-6.
 
Existuje pouze jediný způsob, jakým záněty odstranit, a tím je návrat k potravinám bližším přírodnímu stavu. K budování svaloviny potřebujete více bílkovin.
Vybírejte velmi komplexní sacharidy, jako například ovoce a zeleninu. Omezte nebo eliminujte zánětlivé oleje omega-6 jako kukuřičný a sójový a zpracované potraviny, které je obsahují. Jedna lžíce kukuřičného oleje obsahuje 7,280 miligramu omega-6. Sójový ho obsahuje 6,940 mg. Používejte místo nich olivový olej nebo máslo z mléka krav živených trávou.

 
Živočišné tuky obsahují méně než 20% omega-6 a jsou mnohem méně zánětotvorné, než údajně zdravé rostlinné oleje. Zapomeňte na "vědecká fakta", která vám tak dlouho vtloukali do hlavy. Ve skutečnosti neexistují vůbec žádná vědecká fakta, podle nichž nasycené rostlinné tuky způsobují onemocnění srdce. Vědecká fakta, podle nichž nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, jsou také velmi slabá.

 A protože dnes už víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce, jsou obavy ze saturovaných tuků ještě absurdnější.

 
"Cholesterolová teorie" přišla s doporučením jíst potraviny bez tuků nebo nízkotučné, a to pak vedlo k vzniku "potravin", které nyní způsobují epidemii zánětů.
Doporučením, aby se lidé vyhýbali saturovaných tukům a upřednostňovali potraviny s vysokým obsahem olejů omega-6, udělala medicína obrovskou chybu. Dnes tu máme epidemii zánětů tepen, vedoucí k onemocněním srdce a napomáhající dalším tichým zabijákům.

 
Co můžete udělat? Dejte přednost skutečným potravinám, které ještě jedla vaše babička a vyhněte se těm, které vaše matka nosila či nosí z regálů supermarketu plných polotovarů. Eliminací zánětlivých potravin a přidáním esenciálních živin z nezpracovaných potravin můžete napravit poškození tepen způsobené dnešní typickou stravou. Zdroj: http://www.totalhealthbreakthroughs.com/2009/02/heart-surgeon-admits-huge-mistake/

prvopodstata - přebráno



....................................................................................................................................




jiný pohled


Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby


Cholesterolová lež neříká pravdu

ZDROJ: http://www.fzv.cz/fzv/aktivity/clanky/odborne-clanky/203-cholesterolova-lez-nerika-pravdu-.aspx

V poslední době se zejména po internetu šíří článek amerického lékaře Dwighta Lundella, který se v něm věnuje problematice léčby cholesterolu pomocí diety s velmi nízkým obsahem tuků. Ve svém stanovisku odmítá současný názor lékařské veřejnosti, že dieta s velmi nízkým obsahem tuku přispívá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi a omezování výskytu srdečních onemocnění. Skutečným důvodem onemocnění srdce jsou podle něj záněty stěn tepen, vyvolané přebytkem jednoduchých sacharidů (cukr, mouka a produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadměrnou konzumací omega-6 rostlinných olejů (jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový) a potravin z nich vyrobených.
 
Jako jediné možné řešení, jakým lze záněty odstranit, dr. Dwight Lundell vidí návrat k potravinám bližším k jejich přírodnímu stavu. Doporučuje zařadit do jídelníčku vedle bílkovin komplexní sacharidy, např. ovoce a zeleninu a omezovat potraviny, které obsahují omega-6 oleje. Místo nich doporučuje olivový olej nebo máslo vyrobené z mléka krav živených trávou.
 
Názor odborníků

„V látkové výměně lipidů a jejich vztahu k onemocnění cévní stěny ještě zůstává celá řada nepoznaných aspektů. Nicméně je málokterá oblast v medicíně, kde by panovala tak široká shoda mezi experimentálními, klinickými a epidemiologickými daty, jako právě v této oblasti,“ reaguje na kontroverzní článek MUDr. Jan Piťha, místopředseda Fóra zdravé výživy a vedoucí laboratoře pro výzkum aterosklerózy v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). „Naprostá většina těchto dat potvrzuje vliv částic (nazývaných LDL) přenášejících cholesterol v krvi na vznik a komplikace aterosklerózy. Zánětlivé procesy jsou u naprosté většiny pacientů zřejmě až druhotným projevem aterosklerotických změn. Navíc bylo opakovaně prokázáno, že snížení cholesterolu jak dietními, tak především farmakologickými opatřeními doslova zachraňuje životy rizikových osob a pacientů.  V uvedeném článku byla většina doposud známých a spolehlivě získaných fakt ignorována. Proto tento článek považuji za naprosto nedůvěryhodný a zcela nesprávně zaměřený pouze na jedinou diskutovanou oblast zánětlivých změn cévní stěny", uzavírá svůj komentář MUDr. Jan Piťha.“
 
Obdobně reaguje i Doc.MUDr.Věra Adámková,CSc.z Pracoviště preventivní  kardiologie IKEM, která k uvedeným tvrzením dodává: „Musím říci, že si velmi  vážím názoru kteréhokoli kolegy, je-li  podpořen validními daty. Cholesterol je látka tělu  vlastní a  bez něj by nebylo možné zabezpečit funkci mnoha životně důležitých pochodů. V uvedeném článku D. Lundell hovoří o  svém dojmu o vztahu cholesterolu a kardiovaskulárních chorob. Musím však připomenout, že kdybychom léčili  podle vlastních dojmů, vrátili  bychom se v léčbě o několik století zpět. Analyzujeme-li data získaná seriózním výzkumem v České  republice, jasně z nich vyplývá, že v průběhu posledních cca 20 let došlo k zásadnímu (tedy statisticky významnému) poklesu hladiny celkového cholesterolu a že již více než 20 let je jasně dokazatelný pokles úmrtí následkem onemocnění oběhového systému u mužů i žen.“
 
 
Závěr

Pro objektivní posouzení tvrzení, uvedených v článku Cholesterolová lež, je nutné vzít v úvahu několik důležitých aspektů. Za prvé je nutné si uvědomit, že doktor Lundell vychází ze situace panující ve Spojených státech amerických, kde na základě masivní lékařské kampaně došlo sice k nahrazování „špatných“ nasycených mastných kyselin, ale jako náhrada byly použity  sacharidy, nikoliv jiné, vhodnější tuky (tzv. „dobré“, převážně rostlinného původu). V takovém případě pak vysoká konzumace sacharidů spojená s konzumací nasycených mastných kyselin a transmastných kyselin za současně nízké konzumace nenasycených mastných kyselin, působí na lidské zdraví opravdu negativně. Za druhé je třeba zohlednit, že příčina zánětů není ve vysoké konzumaci omega 6 mastných kyselin, ale v nízké konzumaci omega 3 nenasycených mastných kyselin. Výživová doporučení WHO/FAO z března 2010 sice nedoporučují věnovat pozornost poměru těchto mastných kyselin, pouze zdůrazňují, že je potřeba zajistit jejich dostatek ve stravě na úkor tzv. „špatných“ tuků, ale pokud je zajištěn dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin, není prozánětlivé působení omega 6 mastných kyselin v odborné literatuře prokázáno. Naopak některé studie ukazují, že za podmínek dostatečného příjmu omega 3 mastných kyselin působí i omega 6 mastné kyseliny protizánětlivě. Je proto potřeba v dostatečném množství konzumovat obě skupiny vícenenasycených kyselin. Obě jsou pro naše tělo nezbytné, ale protože si je tělo neumí vyrobit samo, musíme je dodávat stravou (jejich zdrojem jsou např. ryby, oříšky, margaríny apod.)