Už je to tu zase, sluníčko svítí, teplota stoupá a vy slyšíte, že máte pít a pít. Jak ale poznat, že tělo už volá o pomoc a proč nesázet na to, že vás limonáda s několika kostkami ledu (a cukru) ochladí? Přečtěte si celý článek s osmi tipy, jak dodržovat pitný režim a… napijte se.
1. Hlídejte si příjem a výdej tekutin
Příjem a výdej vody by měl být vyrovnaný. Výdej závisí nejen na věku a stavbě těla, ale i na okolní teplotě a vlhkosti vzduchu, tělesné teplotě, složení stravy (například vláknina na sebe váže vodu) a zejména fyzické aktivitě.
Je lepší popíjet menší množství vody průběžně během celého dne, než vypít kvantum vody najednou – tím byste mohli příliš zatížit ledviny a organismus by vodu nevyužil, jen vyloučil. A především se do ničeho nenuťte, každý člověk je jinak nastavený.
2. Pozor na dehydrataci (především u dětí)
Dehydratace je stav, při kterém dochází k výraznému poklesu obsahu vody v těle a iontů v těle. Hlídat si rovnováhu mezi výdejem a příjmem tekutin je především v létě stěžejní. A to zejména u dětí, protože to, co u dospělého člověka trvá několik dní, u dítěte pár hodin. Proto se musí pitný režim u dětí hlídat.
Náš tip: děti mají rády barvy a obrázky, pro malé princezny máme láhev na vodu ze zdravotně nezávadného plastu s motivem jednorožců, pro větší děti větší láhev se stylovým potiskem.
A jaké jsou příznaky dehydratace? Žízní a pocitem sucha v ústech to jen začíná, můžete být neklidní, hůř se soustředit, trpět bolestí hlavy, močit tmavě žlutou moč. Dlouhodobý nedostatek přijímaných tekutin se projevuje i šupinatěním a suchou kůží, zácpou a ohrožuje člověka nadměrnou zátěží ledvin.
3. Pitný režim
Napít se až ve chvíli, když pociťujete žízeň, je pozdě. Žízeň totiž signalizuje, že už vaše tělo strádá. Proto je dobré pít pravidelně a udělat si ze sklenky vody rituál. Po probuzení si do hrnku s vlažnou vodou vymačkejte šťávu z citronu – je to ideální startovač dne. A že to bez šálku kávy po ránu prostě nedáte? Tak si k němu postavte i sklenici s vodou. Stejně jako k počítači.
- OUTDOOROVÁ LÁHEV DO KAŽDÉ RODINY
Už dávno není in s sebou tahat velké a těžké lahve, které navíc nejsou šetrné k životnímu prostředí. Pořiďte si outdoorovou láhev na vodu, která vám vydrží… no minimálně pár let a matka příroda vám poděkuje.
Náš tip na léto: chladící láhev DeepFreeze s dvojitou stěnou a gelem, který udrží nápoj o něco déle „pitelný“.
5. Co pít?
Lidské tělo se skládá až ze 60 % z vody, takže voda je i základem pitného režimu.
- Jednou týdně můžete doplnit minerály vodami s mineralizací, nebo denně například koloidními minerály.
- Zelené, černé a rooibos čaje obsahují antioxidanty, které napomáhají chránit buňky před oxidativním stresem.
- Občas si dopřejte i naředěný ovocný džus (doporučuje se ráno), nebo neslazené šťávy z ovoce a zeleniny.
- Zajímavým zpestřením pitného režimu je i kyslíková voda.
Tip pro sportovce: Proteinové nápoje, smoothie a koktejly si nejlíp připravíte s šejkry v mnoha barvách s ocelovou kuličkou pro lepší promíchání obsahu.
6. Čemu se vyhnout
Slazené nápoje by neměly být pravidelnou součástí pitného režimu, protože podporují pocit žízně a chuť k jídlu.
Alkohol i káva odvodňují, takže když už si chcete dopřát šálek, nebo sklenku, mějte po ruce i čerstvou vodu. A platí to i pro pivaře. Však to znáte, vypijete jedno, vyčuráte tři.
7. Kolik vypít denně vody
Kolik byste toho měli denně vypít, zjistíte jednoduchým výpočtem.
- Dospělí: 0,5 litru tekutiny na každých 15 kg tělesné hmotnosti.
Možná vám vyšlo docela vysoké číslo, ale nezapomeňte, že dospělí asi 20 % denního příjmu tekutin získají z jídla.
8. V létě pozor na studené nápoje
Možná vás to překvapí, vždyť přece není nic lepšího, než si v horku u bazénu objednat půllitr pořádně vychlazené limonády v oroseném kelímku. Pocit, že vás takový nápoj ochladí, je spíš subjektivní a navíc přechlazená voda zatěžuje žaludek. Proto se v létě doporučují spíš vlažné nápoje a v zimě teplé.
Náš tip: v létě to nejvíc sluší vodě s citronem a mátou ve stylové karafě.
Tak schválně, kolik jste toho dnes vypili?