Blíží se konec dubna a k tomu neodmyslitelně patří i tradiční pálení čarodějnic. A když už ohýnek plápolá, proč si na něm něco neopéct. Grilovací sezóna může začít, obzvlášť když vám špekáčky zrovna nevoní. Zkuste to jinak, vegetariánsky, a jestli vám to slovo zavání zelení, říkejte tomu třeba „zdravěji“. Máme pro vás pár receptů na vegetariánské burgery, které vám budou sousedé závidět. Proto jich raději udělejte víc.
Tofu, tempeh, portobello a tak dál
Koupit si tofu, nebo seitan je asi nejjednodušší variantou, jak si „uplácat“ vegetariánský burger. Co to vlastně je? Tofu je sójový tvaroh, který se vyrábí srážením sójového mléka a tempeh vzniká fermentací sójových bobů.
Koupit se dá i už ochucená „burgerováplacka“ (různého složení), kterou pak jen rychle opečete.Ale bývají hodně kořeněné, někdy i pikantní, takže pokud ostré chutě nevyhledáváte, můžete být zklamaní. Klasické natural tofu zase nemá téměř žádnou chuť, proto je lepší na burger vybrat uzené tofu, nebo s příměsí bylinek.
Pokud jde o portobello, jsou to velké žampiony, které jsou po ovonění česnekem a dvou minutkách na grilu naprosto báječné.
Vegetariánský burger z luštěnin
Na ten si budete muset vyhradit trochu času, ale odměnou vám budou vegetariánské burgery, nad kterými budou žasnout i zapřisáhlí „masožrouti“. Luštěninový burger se totiž nejvíc konzistencí a chutí podobá tomu masovému. Navíc příjemně zasytí.
Famózní fazolový burger
Je jedno, jestli použijete již uvařené fazole z konzervy, nebo si dáte tu práci a uvaříte si je doma v tlakovém hrnci. A je jedno i to, jestli sáhnete po adzuki, červených, bílých nebo černých. Dobré jsou všechny.
Suroviny na 3-4 fazolové burgery:
- 450 g fazolí (uvařených)
- 1 vejce
- 2 stroužky česneku
- ½ cibule
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 lžička mleté papriky
- ½ lžičky oregana
- 1 lžíce rajčatového protlaku
- sůl a pepř podle chuti
- 2-3 lžíce kukuřičné strouhanky
- můžete přidat hrst slunečnicových semínek a ovesné vločky (dodají tomu tu správnou konzistenci)
Postup: Slijeme vodu z fazolí, necháme okapat a dáme do mixéru i s cibulí, česnekem, vejcem, protlakem, olejem a kořením. Mixujeme jen chvilku, chceme burger, ne kaši. Nakonec přidáme strouhanku. Pokud plánujete Burgery šoupnout na gril, klidně můžou mít hustší konzistenci, takže strouhankou nešetřete, jinak vám kousky placky propadnou skrz mřížku a to by byla škoda. Dáme směs na chvíli zatuhnout do ledničky.
Pak vytvarujeme placky, ogrilujeme je i rozkrojené housky. Přidáme všechno, co máme rádi a nezapomeneme na oblíbenou omáčku. Brnkačka.
Čočkový burger
Famózní a jednoduchý je i další burger bez masa – z červené nebo hnědé čočky, která se nemusí namáčet a po uvaření krásně pojí.
Stačí jen uvařit asi 250 gramů červené čočky (do čtvrt hodinky máte hotovo), mezitím nadrobno nakrájíme cibuli. Čočku přecedit, vychladit, smíchat s cibulí, majoránkou, stroužkem česneku, solí, 2 vejci, sedmi lžícemi ovesných vloček a zhruba 150 gramy celozrnné mouky. Uplácat placičky, opéct, vychutnat.
Nalákali jsme vás a máte chuť si vegetariánský burger připravit doma? Pochlubte se nám s výtvory třeba na našem Facebooku Zdravíčko Boskovice.