Čištění jater – pusťte se do domácí detoxikace organismu

Jaro je obdobím, kdy se všechno probouzí a znovu se rodí. A v nás se probouzí touha si pročistit tělo, zbavit se „špatného“, co nás tíží na těle i na duši. O tom, proč myslet na detox organismu celoročně, jsme už psali. Tentokrát se zaměříme konkrétně na čištění jater a to i ve spojitosti s tradiční čínskou medicínou.

jatra 2

Játra – centrum metabolismu

Tento nepárový orgán váží u dospělého člověka asi 1,5 kilogramu a jsou uložena v horní pravé části břišní dutiny. Jsou dobře prokrvená, a proto je třeba si dávat pozor na otřesy a nárazy, které by mohly způsobit jejich natržení a posléze masivní krvácení. Jejich hlavním úkolem je filtrace krve, čímž zbavují tělo toxinů a cizorodých látek. Produkují žluč (zhruba 1,5 l denně), kterou odvádí do žlučníku. Také jsou zásobárnou cukru ve formě glykogenu a některých vitamínů

Mezi dětmi i dospělými jsou stále rozšířenější žlučové kaménky. Játra a žlučovody bez žlučových kamenů napomáhají lepšímu trávení.
Náš tip: K pročištění jater můžete vyzkoušet např. jaterní čistící kúru podle Dr. H. R.Clarka.

12268_jaterni-kura-podle-drhrclark

Pět elementů podle tradiční čínské medicíny

Číslo pět je pro Číňany významné – znají pět ročních období, pět chutí a pět elementů (Země, voda, oheň, dřevo, kov). A protože je v TCM všechno vzájemně provázané, pro období jara je typická kyselá chuť a element dřeva. Během tohoto období máme chuť uklidit nejen své příbytky, ale i sami sebe.

Podle Michaely Dvořáčkové[1] bychom měly vynechat těžká a mastná jídla, alkohol, omezit maso a naopak jíst vše zelené – bylinky (řeřichu, listy pampelišky, kopřivy), brokolici, salát, špenát, rukolu, chřest, fazole apod. My se na jaře ještě ve velkém pouštíme do nakličování semen.

„To, že nějaká potravina patří k elementu dřeva – Jara, ale neznamená, že se má jíst jen na jaře. Znamená to jen a pouze, že chuť této potraviny je kyselá, a proto ovlivňuje naše tělo na principu orgánů spojených s tímto elementem. Tím jsou játra a žlučník.“[2]

Blokovaná energie jater

Je-li energie jater blokována, může se to projevovat nejen fyzicky, ale i psychicky (na emocionální úrovni) – hněvem, frustrací, emoční labilitou, potřebou konfrontace, neschopností se prosadit a vyjádřit, impulzivností přerůstající až do agrese. 

„Na fyzické úrovni pak můžeme u osob se zablokovanou jaterní energií pozorovat bolesti hlavy, migrény, deprese. U žen se velmi často vyskytuje hormonální nerovnováha manifestovaná nejrůznějšími problémy s menstruací. Typické jsou bolesti v podžebří, vysoký tlak krve a zhoršené vidění.“ [3]

190536_ocista-jater

Bylinky na čištění jater

Pokud jste se rozhodli dát svým játrům zelenou a vyzkoušet domácí detoxikaci organismu prostřednictvím bylin, máme pro vás pár tipů doplňky stravy z e–shopu Zdravíčko Boskovice, které bylinky obsahují.

  • Sada vyčistěte své tělo – obsahuje přípravek proti parazitům, naučnou publikaci „Paraziti v nás“ od Eleni Turkové a jako dárek tobolky ze semen Ostropestřce mariánského, který napomáhá normální funkci jater.
  • Normální trávení podporuje i pampeliška lékařská v tinktuře.
  • Výše zmíněné účinky ostropestřce a pampelišky kombinuje a ještě navíc doplňuje kurkumou dlouhou bylinná směs pro regeneraci jater a podporu trávení Očista jater ve formě kapslí.
  • I v elixíru pro játra je účinnou látkou ostropestřec respektive
  • Andělská kúra od Serafína zaměřená na normální stav jater kombinuje vzájemně se ovlivňující účinky sypaného čaje, tinktury z pupenů ostropestřce a přírodních kapslí.
  • Pitný režim vám pomůže dodržovat i kvalitní bylinný čaj podporující činnost jater s čekankou, květem měsíčku, řepíkem, benediktem, ostropestřcem, pampeliškou a řebříčkem.
  • A jako poslední bychom vás rádi upozornili na novinku – čistý extrakt z kořene rehmánie lepkavé. V tradiční čínské medicíně (TCM) platí rehmánie lepkavá za jednu z „nejvíc ochlazujících“ bylin.

 

Ať už potřebujete játra „ochladit“, nebo zregenerovat, ve Zdravíčku si zaručeně vyberete.

 

[1]Michaela Dvořáčková, Veronika Hanzlíková: Příběh českých superpotravin aneb když jídlo mluví. Ivana Fleischmanová – IT Design, 2019.

[2]Tamtéž.

[3]https://zkuscinskoumedicinu.cz/jaro-drevo-jatra/