Co s sebou na hory nebo na výlet? Rozhodně by vám neměla chybět termoska

Zdá se, že letos nám zima přeje a sněhu je všude dost, proto míříme na hory.  Ať už jste vášnivý lyžař, milovník horské turistiky nebo zimomřivá maminka, která z povzdáli dohlíží na skotačící děti, trocha zahřátí zevnitř vám přijde vhod. Uchovat čaj nebo kávu teplé i několik hodin vám pomůže termoska. Podle čeho ji vybrat, na co všechno se hodí během roku a jak ji dokonale vyčistit, vám prozradíme v následujícím článku.

hory 1

Jak to vlastně funguje

Zatím byla řeč jen o horách a výletech, ale co takhle si termosku s hřejivým čajem přibalit s sebou na ryby, až půjdete kutat do dílny nebo na cestu autem (tam stejně dobře poslouží i lehoučký termohrnek).

Celé kouzlo termonádoby je ve dvojité vnitřní nádobě s lesklými dvojitými stěnami, mezi kterými je vakuum. Díky tomu nedochází k tepelné výměně mezi obsahem lahve a vnějším prostředím. Vyrábí se z plastu, oceli nebo titania. Nejprodávanější jsou termosky z oceli, protože jsou nárazuvzdorné, spolehlivé a relativně lehké. Udrží tekutinu teplou dvanáct až šestnáct hodin, takže vydrží celou túru.

179024_svb23-7

Na velikosti záleží

Známé české přísloví by se dalo v současné situaci trochu poupravit. Hospody jsou zavřené a o to víc lidí míří ven, do přírody. Takže co třeba: bez termosky do přírody nelez. Její velikost se pak nutně odvíjí od toho, jak dlouhý pobyt venku plánujete. Nejoblíbenější nejen s sebou na hory je termoska s objemem od 0,5 l do 1 l.

Existují samozřejmě i speciálně navržené termosky pro děti, které se jim přizpůsobují jednak velikostí (menší a tím pádem i lehčí) a druhak hravým designem. Jsou ideální na cesty, do školy i na sport.

Termoska není jen na horký čaj a kávu

O tom, že díky termolahvi se v zimě zahřejeme kdekoli a kdykoli, není pochyb, ale zkusili jste ji v létě? Díky dvojitým stěnám udrží vodu nebo džus studený, zatímco vy si půjdete zaplavat nebo se budete slunit na dece.

Taky vám usnadní život, až vás přepadne nachlazení, obzvlášť pokud máte doma nějakou větší termoláhev. To si pak ráno uvaříte „kotel“ bylinkového čaje se zázvorem do termosky, dáte si ji k posteli a budete moc upíjet teplý čaj s medem i několik hodin.

36536_36536-maxima-termoska-cervena

Vyčistěte usazeniny v lahvi jedlou sodou a vodou

Jak vyčistit termosku od čaje? Dřív nebo později se v termosce objeví zahnědlé pruhy - usazeniny od čaje nebo kávy. Zatočíte s nimi jednoduše za pomoci surovin, které máte běžně doma.

Nádobu naplňte horkou vodou a přisypte jeden až dva sáčky kypřícího prášku nebo jedlé sody. Zavřete ji, protřepejte a nechte zhruba půl hodiny působit. Poté láhev propláchněte čistou vodou a nechte uschnout.

Co s sebou ještě zabalit na hory na zahřátí

  • Pořád je vám zima a na hotelu po lyžovačce čeká studená postel? Přibalte si do kufru i termofor nebo elektrickou vyhřívací dečku na nohy. Vaše děti si jistě zamilují nahřívací plyšáky s třešňovými peckami.
  • Nepodceňte zvýšené riziko pádu a pro jistotu si přibalte termo obklady. I doma pro ně najdete všestranné využití.
  • Nejvíc tepla ztrácíte hlavou, takže helma, kukla a brýle jsou nutností.
  • Věděli jste, že existují i potraviny, které vás zahřejí? Patří mezi ně například koření (chilli, zázvor, skořice, kari, muškátový oříšek), ořechy, slunečnicová semínka a Zkuste třeba lowcarob slunečnicové krekry s paprikou a chilli.
  • A v neposlední řadě s sebou na hory vezměte někoho, kdo vám předá trochu tělesného tepla, to je stejně nejpříjemnější.

 

A kam jste s termoskou naposledy vyrazili vy? Pochlubte se nám v komentářích pod článkem nebo na našem Facebooku Zdravíčko Boskovice.