Podzimní a zimní měsíce jsou pro náš imunitní systém opravdu náročným obdobím. Pokud se stále ocitáte v začarovaném kruhu silného kašle, nachlazení či viróz, je s vámi něco v nepořádku. Před banálními infekčními nemocemi, z nichž se ovšem jen pomalu a těžko uzdravujete, vás ochrání jedna důležitá věc. A tou je posílení imunitního systému. Co konkrétně byste měli pro zlepšení obranyschopnosti svého těla udělat?
Co je imunitní systém
Pokud váš imunitní systém funguje tak, jak má, dokáže vás dostatečně ochránit před nebezpečnými viry, bakteriemi i patogenními organismy. Jeho základ přitom tvoří imunitní buňky, které se nacházejí v krvi, míze či tkáních a které mají schopnost pohybovat se po celém lidském těle. K základu imunitního systému patří také speciální imunitní orgány, jako jsou mandle, mízní uzliny, slezina, lymfoidní tkáň ve sliznici úst či Peyerovy pláty ve střevě.
Tipy na posílení imunity
To, zda vaše tělo dokáže odolávat vůči vlivům okolního prostředí, ovlivníte i vy sami. Jestli cítíte, že váš imunitní systém nepracuje správně, nevytváří dostatečné množství protilátek a má problém bojovat s viry, bakteriemi i patogenními organismy, pusťte se do protiútoku. Základem je změna životního stylu a úprava jídelníčku. Soustřeďte se na následující:
- Jezte více ovoce a zeleniny
Do svého jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny. Měly by být součástí každého vašeho denního chodu. Ovoce a zelenina obsahují vitamíny, minerály, ale i vlákninu či antioxidanty, tedy látky výrazně posilující imunitu.
Pro posílení imunity jsou nejdůležitější vitaminy C, A, B, D a E a dále minerály hořčík, zinek a selen. Pokud máte i tak těchto důležitých látek ve stravě nedostatek, může je svému tělu dodat rovněž formou doplňků stravy.
- Vsaďte na sílu bylinek a dalších přírodních produktů
Na vaši imunitu blahodárně působí také řada bylinek a produktů přírodního původu. Vyzkoušet můžete například sílu medvědího česneku, houby shiitake, rakytníku, chlorelly či kravského mleziva neboli kolostra.
- Vyvarujte se nezdravému životnímu stylu
Svůj imunitní systém můžete oslabit i tak, že budete nadmíru holdovat alkoholu, kouření cigaret i nezdravému jídlu z fastfoodů či předsmaženým polotovarům, které obsahují prázdné kalorie. Obranyschopnost svého organismu jednoduše posílíte tak, že pověsíte kouření na hřebík, obloukem se začnete vyhýbat fastfoodům a alkohol budete pít v menším množství pouze příležitostně.
- Méně se stresujte a začněte myslet pozitivně
Snažte se vyhýbat nepříjemným stresujícím situacím a především dlouhodobému stresu, který dokáže váš imunitní systém pořádně oslabit. Naopak si zkuste zlepšit náladu tím, co máte rádi. Věnujte se oblíbeným koníčkům, scházejte se s blízkými přáteli a pravidelně si dopřávejte příjemné chvilky se svým partnerem.
Nebuďte pesimisty, snažte se myslet pozitivně a hledejte klady i v těch nejmenších detailech běžného života. Častěji se smějte a radujte se z maličkostí. Váš imunitní systém vám za tento přístup k životu jenom poděkuje.
- Pravidelně se hýbejte
Nemusíte se začít ihned aktivně věnovat nějakému sportu. Stačí, když si každý den dopřejete alespoň půlhodinovou vycházku na čerstvém vzduchu. Právě pravidelný pohyb zlepší vaši fyzickou i psychickou kondici, ale také imunitní systém.
- Vydatně spěte
Vydatný, nepřerušovaný spánek je v případě dobře fungující imunity opravdu základ. Každý den byste měli spát 6 až 8 hodin, během kterých se stihne vaše tělo dokonale zregenerovat.
Foto: Zdravickoboskovice.cz, Pixabay.com