Proč jsou přírodní repelenty hit v boji proti komárům

Sluníčko svítí, tráva se zelená a nás to láká k pobytům v přírodě. Ty ale umí pěkně znepříjemnit hejna hladových komárů a nenasytná klíšťata číhající ve vysoké trávě. Je třeba se proti nim chránit a spolehlivou metodou jsou repelenty. Ty běžné ale obsahují Diethyltoluamid (DEET) – zemědělský pesticid. Co s tím? Přečtěte si, jak si poradit s otravným hmyzem přírodní a voňavou cestou.

Repelent 2

Běžné repelenty

Existují extra silné repelenty, které obsahují DEET až ve 100% koncentraci, ale v těch u nás  neprodávanějších je koncentrace této látky pod 30 %. U výrobků pro děti jen do 10 %. Při běžném užívání podle návodu jde prý o bezpečnou látku účinně odpuzující klíšťata a komáry[1], ale…

Ruku na srdce, chemie sice odežene hmyz, ale neprospívá životnímu prostředí ani vám. Navíc je mírně toxický pro ryby a ptáky.[2] Takže pokud hledáte recepty na přírodní repelenty z bylin a koření, jste tu správně.

Inspirujte se v přírodě.

Už naše babičky znaly repelentní účinky mnoha volně rostoucích rostlin, ke kterým v dnešní době můžeme přičíst ještě celou řadu exotických esenciálních olejů.

178109_vyr-354tea-tree-etericky-olej-10-ml

Přírodní repelent proti komárům a klíšťatům

Nejspíš si taky při večerním posezení na zahrádce zapalujete svíčku s citronelou, která hmyzákům prostě nevoní.  Pokud vám zrovna došla, ale v kuchyni se povaluje pár citrónů, máte vyhráno. Stačí jeden rozkrojit a zapíchat do něj hřebíček. Hladový hmyz se místu, kam přírodní odpuzovač položíte, vyhne obloukem.

Do aromalampy nebo difuzéru můžete kromě citronely nakapat i levandulový olej, mátu, hřebíček, teatree, eukalyptus nebo citronovou trávu.

Pokud jste spíš v pohybu, smíchejte 23–30 kapek esenciálního oleje z citronely s 50 ml vody ve spreji, protřepejte a nastříkejte na oblečení. Klíšťata levanduli opravdu nerady – zkuste olejíček nanést na kalhoty a boty před tím, než vyrazíte do přírody. Měla by se vám vyhnout (klíšťata, ne příroda).

Přírodní repelent pro psy

Přírodní repelent seženete i pro vaše psí miláčky a slouží zejména jako krátkodobá ochrana před vnějšími parazity. Ve Zdravíčku Boskovice máme antiparazitikum ve formě spreje, kapek, nebo sypkého doplňkového krmiva. Repelentní účinky má i kokosový olej, nebo citronela.

Účinnost zajišťují buďto aromatické hodnotné éterické oleje, které naleptávají hmyzu dýchací ústrojí a odpuzují ho. V případě doplňkového krmiva od cd Vet podporují obsažené byliny, kokos a pivovarské kvasnice metabolismus pokožky a tím výrazně přispívají k rozvoji zdravé kožní mikroflóry. Takže vašeho čtyřnohého miláčka nechá hmyz na pokoji.

38367_cdvet-sprej-proti-klistatum-20-ml-original--1

Recept na přírodní repelent z bylin ze zahrádky

Přebývá vám na zahrádce rozmarýn? Stačí 200 gramů čerstvého (nebo 100 gramů sušeného) rozmarýnu krátce povařit v litru vroucí vody. Necháte vychladnout, přidáte dvě lžíce jablečného octa a směs přelejete do rozprašovače. Uchovávejte v lednici a každé dvě hodiny, které pobýváte venku, se stříkejte. Pozor na oči.

Stejně můžete zužitkovat i mátu peprnou, levanduli lékařskou nebo libeček. J

Hřebíčkový repelent

Tento přírodní repelent měl u nás loni velký úspěch, takže pokud chcete něco osvědčeného, vyzkoušejte.

Do 100 ml lékárenského lihu (my jsme použili alpu) přidejte namletý nebo nadrcený hřebíček (30 – 60 kousků). Nechte dva až tři týdny macerovat – kapalina by měla být tmavě hnědá. Poté sceďte, přelijte do rozprašovače a aplikujte na oblečení každé dvě hodiny. Pozor, může barvit, takže nedoporučujeme na bílé kalhoty.

 

[1]https://www.vitar.cz/clanky/deet-nejbeznejsi-ucinna-latka-v-repelentech-proti-komarum-a-klistatum

[2]https://adventure.howstuffworks.com/outdoor-activities/hiking/deet3.htm