Tradiční čínská medicína (TCM) a síly jin a jang

V tradiční čínské medicíně je nejdůležitější princip harmonie, rovnováhy jin a jang. Nejen světa, ale i člověka. Ve staré čínské medicíně najdete kupodivu mnoho společného s naší lidovou moudrostí – vliv slunce a měsíce na náš život, význam střídání ročních období.

cinska medicina 1

O principech jin a jang

Jin a jang – dva protipóly, dvě síly, které ale dohromady tvoří celek a nachází se v každé živé i neživé části vesmíru. Jak si je představit?

  • Jin je chlad a zima, temnota, noc, pomalost, voda, výživa a vše ženské.
  • Jang je teplo, léto, světlo, den a mužství. Jedno bez druhého nemůže existovat.

 

Jak to souvisí se zdravím? Možná už jste si všimli, že i vašemu tělu dělá rovnováha dobře. Fyzickou aktivitu musíte doplňovat odpočinkem, po stresové situaci se uvolnit, a pokud jde o jídlo, i tady je třeba myslet na vyváženost (nepřecpávat se, ani nehladovět).

I potraviny lze rozdělit na jinové a jangové. Jinové ochlazují a máme na ně chuť především v létě. Patří mezi ně například syrová zelenina, cizokrajné ovoce, mléčné výrobky, bílé víno a zelený čaj. V zimě se chceme jangovými potravinami zahřát, takže nepohrdneme hutnějšími a pečenými jídly, polévkami, máslem, sádlem, pečenou zeleninou, ořechy, červeným vínem a černým čajem. Pozor ale na extrémy.[1]

TCM strava podle pěti elementů

„Elementů znají Číňané pět a ne náhodou je k nim přiřazeno i pět ročních období a pět chutí. Strava podle pěti elementů znamená, že by všech pět chutí mělo být zastoupených v jednom jídle. Ty chutě jsou – sladká (element Země), slaná (element Vody), hořká (element Ohně), kyselá (element Dřeva) a ostrá (element Kovu).“[2]

A ti nejlepší šéfkuchaři už intuitivně dokážou všech pět chutí propojit v jednom jídle, aby stvořili v podstatě dokonalý pokrm. Alespoň podle TCM.

190587-1_reishi

Léčba podle TCM

Tradiční čínská medicína využívá několik základních metod léčby. Je to akupunktura, akupresura, masáž, úprava stravy a životního stylu a fytoterapie (léčba pomocí bylin a medicinálních hub jako je např. reishi a cordyceps). Už před několika tisíci lety přišli na to, že jednou ze zásad pro zdravý život je prevence, předcházení nemocem.[3]

Proto jsme nově do sortimentu Zdravíčko Boskovice zařadili silné rostlinné extrakty ve formě prebiotických tobolek vhodných i pro vegany od společnosti PlaBio. Kromě výše zmíněných medicinálních hub tam najdete třeba čistý extrakt z kořene ženšenu pravého, anděliky lékařské, čínského yamu, nebo rozchodnice růžové.

Co andělika pro ženy, to ženšen pro muže

Andělika lékařská je až dva metry vysoká bylina a pro ženy učiněným požehnáním.  V tradiční čínské medicíně je tato bylina považována za základní pomůcku při léčbě krve. Andělika lékařská totiž napomáhá normální funkci krevního systému – transportu kyslíku. U žen přispívá i k normální činnosti urogenitálního systému.

A co ten ženšen, pánové? Kromě toho, že je to antioxidant, napomáhá koncentraci, udržení duševní rovnováhy, snižuje únavu, podporuje paměť a navrací psychickou pohodu. A když je muž v pohodě, rostou i jeho výkony a libido. O ženšenu pravém se totiž ví, že má příznivý vliv na sexuální zdraví.

190611-1_zensen-pravy

Takže vám přejeme, ať jsou i vaše dny plné harmonie, zdraví a lásky.

 

[1]Veronika Hanzlíková: Příběhy českých superpotravin aneb když jídlo mluví. Ivana Fleischmanová – IT Design, 2019. S. 22–23.

[2] Veronika Hanzlíková: Příběhy českých superpotravin aneb když jídlo mluví. Ivana Fleischmanová – IT Design, 2019. S. 16.

[3] Zdroj: https://www.animamea.eu/cinska-medicina/