Med by neměl chybět v žádné kuchyni, obzvlášť teď v předvánočním čase, protože je nedílnou součástí mnoha druhů vánočního cukroví. Medovými perníčky počínaje a kuličkami s ořechy a medem konče. Víte, jak včelí med pomáhá našemu zdraví?
Včelí med nejsou jen cukry
Ve složení pravého včelího medu převažují jednoduché cukry: glukóza, fruktóza a sacharóza. Dále obsahuje vodu, bílkoviny, aminokyseliny, organické kyseliny a celou řadu vitaminů (C, A, B1, B2, B6, B12, D, K nebo E). Například vitamin B6 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, B2 je antioxidant a pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem; vitaminy A, B6, B12, C podporují normální funkci imunitního systému.
Pozor ale na teplotu, med byste neměli zahřívat na víc než 46 °C, protože by ztratil cenné vitamíny a enzymy. Pokud jde o jeho uchovávání, měl by být uskladněn v suchu, chladnu a temnu.
Včelí med s příměsí příjemně překvapí chutí i účinkem
Existují tři druhy včelího medu: květový, medovicový (lesní) a smíšený. Ten medovicový má většinou tmavší barvu, je aromatičtější a nemá tolik cukrů, jako klasický květový med, zato obsahuje víc minerálních látek. Medovici produkuje hmyz, který se živí šťávou ze stromů a přebytek cukrů vylučuje na povrch listů a jehličí. Tam sladkou substanci sbírají včely.
Pokud rádi experimentujete, můžete vyzkoušet i včelí med s příměsí, který nejen že překvapí svou chutí, ale i účinkem. K dostání je tak například med s guaranou, rakytníkem nebo ženšenem a to určitě stojí za vyzkoušení.
Propolis v kosmetice
Propolis je pryskyřičná látka, kterou používají včely v úlu k ochraně před nežádoucími mikroorganismy a jako stavební materiál. Lidé využívají propolis v kosmetice i doplňcích stravy.
V propolisu najdete také vitamín A (přispívá k udržení normálního stavu sliznic, pokožky, zraku a funkci imunitního systému), B a minerály – vápník (pomáhá snižovat pokles kostního minerálu u žen po menopauze) a železo.
Med má místo i ve vaší koupelně
Včelí med se také přidává pro své hydratační a zjemňující účinky na pokožku nejen do mýdel a šamponů, ale i do pleťových krémů, vod a mlék. Pro problematickou a aknózní pleť se hodí krémy s příměsí propolisu.
Po náročném dni není nic lepšího, než si dopřát medové koupání, které vás zrelaxuje tělesně i psychicky. Můžete si ho připravit i z toho, co máte běžně doma. Stačí rozmíchat v půl litru teplého plnotučného mléka deset lžic medu a směs pak nalít přímo do koupele. Dbejte na to, aby teplota vody nepřesáhla 40 °C a nezničily se tak cenné výživné látky z medu.
Všechny chmury spolehlivě zažene nejen čaj oslazený medem, ale i medovina – kvašený alkoholický nápoj z vody a včelího medu. Při správném kvašení nápoje teplota nikdy nepřesáhne 40 °C, proto si medovina uchovává všechno dobré, co v medu najdete.
Nechte si chutnat.