Aromaterapie je druhem alternativní medicíny, která dokáže ladit jak vaši mysl, tak vaše tělo. Využívá přitom speciální přírodní éterické oleje (často nazývané esenciální), které mají relaxační i stimulující účinky.
Éterické oleje milovali lidé již před tisíci lety
Prapůvod aromaterapie najdeme již v dávném starověku. Už tehdy se vůněmi ladily neduhy těla i mysli. Přírodní éterické oleje milovali zvlášť staří Egypťané. Dopřávali si totiž pravidelné vonné lázně, v nichž éterické oleje rozhodně nesměly chybět. Po voňavých koupelích následovaly aroma masáže, které nejčastěji voněly po cypřiši nebo santalovém dřevě.
Přírodní éterické oleje v současnosti: Kde nacházejí uplatnění?
Síla přírodních éterických neboli esenciálních olejů, které jsou základní složkou aromaterapie, se s oblibou používá také v dnešní době. A to v následující podobě:
- Aromatické inhalace, která pomáhá redukovat stres a napětí, snižovat bolesti hlavy a navozovat pocit relaxace. Inhalace éterických olejů, například pomocí aromalampy či difuzéru, vás rovněž psychicky povzbudí a odežene vám únavu.
- Aromatické masáže, která je masáží celého těla nebo jeho části za využití éterických olejů. V tomto případě se k éterickému oleji přidává také nosný rostlinný olej (např. mandlový) zajišťující lepší vstřebávání látek do kůže. Masáž prostřednictvím éterických olejů pomáhá stimulovat krevní oběh a lymfatický systém, může pomoci se stresem a napětí a navozuje také pocit relaxace.
- Aromatické koupele, kdy si do vany naplněné horkou vodou nakapete dle vlastní potřeby a pocitů několik kapek éterického oleje. Éterické oleje přitom nejen vdechujete, ale zároveň jejich síla působí i na pokožku vašeho těla. Lidé si aromatickou koupel dopřávají zejména tehdy, když chtějí zrelaxovat a zklidnit svou mysl po náročném dni. Koupel doplněná o éterické oleje jejich mysl harmonizuje, odplaví z jejich těla přebytečné napětí a stres a navodí jim klid v duši.
Původ éterických olejů
Přírodní éterické oleje se vyrábějí z různých částí rostlin. A to z jejich listů, stonků, květů, semen, kůry i kořenů. Dle konkrétního typu rostliny mají oleje relaxační, či stimulační účinky na lidský organismus. Aromaterapii prostřednictvím těchto zázračných olejů můžete na sobě provádět vy sami, anebo se můžete svěřit do rukou vyškoleného specialisty.
Jaké vlastnosti tedy mají některé éterické oleje?
- Levandule – Uklidňuje, navozuje lepší náladu a zajišťuje plnohodnotnější spánek. Esenciální olej z levandule se používá také na kožní problémy, jako je vyrážka nebo akné.
- Eukalyptus – Pomáhá při respiračních onemocněních, zklidňuje při rýmě, chřipce i alergii. Dále čistí pokožku a zmírňuje svalové napětí.
- Citron – Má především antibakteriální a antivirové účinky.
- Tea tree – Zlepšuje imunitní systém, pomáhá při kožních problémech.
- Máta – Podporuje soustředěnost, dodává energii, zahání stres, napětí, vztek i deprese.
- Heřmánek – Zahání úzkosti, zklidňuje podrážděnou mysl.
Tip: V naší nabídce najdete také speciálně namíchané směsi éterických olejů, které jsou harmonizující, antiseptické či hřejivé, stresu, uvolnění, lepší koncentraci, relaxační duchovno nebo intimní atmosféru.
Foto: Pixabay.com, Zdravickoboskovice.cz